Rendering pro vaše modely

  • by

Rendering v SOLIDWORKSU

Ukázat, jak vypadá můj nápad „na obrázku“ je už dnes standardní způsob, jak prezentovat své nápady a myšlenky. Ale ono už nestačí mít jen obrázek, je potřeba ho umět umělecky předvést, ukázat ze všech stran a ideálně ve vysoké kvalitě. A tak přichází ke slovu fotorealistické vykreslování grafických návrhů, tzv. rendering. Ten udělá z vašich nevýrazných obrázků téměř umělecké dílo, mnohdy k nerozeznání od skutečné fotografie. A že obraz předmětu zobrazený v téměř skutečném prostředí výrazně pomáhá k jeho prezentaci a propagaci, asi netřeba nijak výrazně zdůrazňovat.

Jak si tedy s touto technikou umí poradit SOLIDWORKS?

Až do roku 2011 měli uživatelé společnosti SOLIDWORKS k dispozici doplněk  PhotoWorks, který byl založen na grafice NVIDIA Mental Ray. A i když to teď vypadá jako historie, tak tahle grafika nebyla vůbec špatná, protože jí použili i ve filmech, jako byl například Star Wars Episode II.

Solidworks pak přidal do svého portfolia výkonnější aplikaci PhotoView360, kterou její vývojáři označují jako nástroj pro vizualizaci jedním dotykem. A nejsou daleko od pravdy.

Otevřete modul PhotoView360 v  SOLIDWORKSu, nastavíte scénu tak, jak se vám líbí, a stiskněte tlačítko pro „render“. V závislosti na tom, jak je výkonný váš počítač, resp. jeho grafická karta, vykreslíte (renderujete) požadovaný obraz. Modul je velmi uživatelsky přívětivý a nabízí Vám celou řadou scén s vysokým dynamickým zobrazením (HDRI). Má množství materiálů i standardních schémat osvětlení, které jsou navrženy tak, aby konstruktéři a inženýři mohli vytvářet fotorealistické obrazy. I když nemají úplně umělecké myšlení.

SOLIDWORKS VISUALIZE

V nových verzích programu SOLIDWORKS najdou uživatelé i nový software SOLIDWORKS Visualize Professional, který je mnohem rychlejší než PhotoView360.  Obsahuje nové funkce jako např. Denoiser, kvalitní animační nástroje a v nejnovějších verzích i jízdní simulátory. Automobily se vůbec velmi dobře hodí na testování renderingu. Křivky aut, barvy laku a odrazy na automobilové karoserii jsou velmi vděčné drobnosti, které vám ukazují kvality renderování.

„Chcete-li někomu jednoduše popsat, co je Visualize, pak řekněte, že je to nejrychlejší a nejjednodušší způsob vytváření obrázků, animací a 3D obsahu,“ říká Brian Hillner, ředitel produktového portfolia společnosti SOLIDWORKS. My bychom možná použili přirovnání, že to je fotoaparát pro vaše 3D data.

V čem se liší Visualize od PhotoView? 

PhotoView 360 je nejlepším řešením, když potřebujete okamžité řešení náhledu na svůj model. PhotoView „pracuje“ téměř souběžně s vaším návrhem a protože je integrován do programu SOLIDWORKS CAD, nemusíte nikam exportovat soubor vašeho modelu. Můžete vidět všechny pohledy, odrazy, materiály či detaily povrchu téměř okamžitě. Ne sice úplně fotorealisticky, ale téměř okamžitě poté, co uděláte na svém modelu nějakou změnu. Pro vaši práci to přináší velmi rychlou a základní představu o tom, jak bude váš produkt vypadat, aniž by musel opustit prostředí SOLIDWORKS.

Visualize pak představuje velmi jednoduché a čisté rozhraní, které se podobá tradiční fotografii. Mnoho nastavení, tlačítek a pojmenování funkcionalit představuje to, co by tradiční fotograf určitě dělal ve svém fotografickém studiu.

V programu  SOLIDWORKS  tak můžete konstruovat svůj model a v aplikaci PhotoView 360 pak kontrolovat jeho vzhled, abyste získali hrubou představu o tom, jak bude vypadat. Potom, když jste s návrhem spokojeni, otevřete doplněk Visualize v rámci programu SOLIDWORKS, a  přesunete do něj váš návrh. Buď použijete materiály a osvětlení, které jste vyzkoušeli už v programu Solidworks  nebo můžete vše vymazat a přidat do modelu své vlastní světla, materiály a scenérie z aplikace Visualize. Je to na Vás.

Ve Visualize můžete využít jak místní knihovnu prvků, tak i cloudovou knihovnu s více než 500 materiály, které vypadají velmi věrně. Můžete si vytvořit téměř nekonečné množství variant materiálů.  V programu Visualize je nyní k dispozici asi 15 typů základních materiálů a  s dalšími úpravami tak můžete vytvořit téměř jakýkoliv materiál, který si umíte představíte v reálném světě.

Jsou ještě jiné rozdíly mezi PhotoView360 a Visualize?

Pro technické znalce to bude určitě rozdíl v grafice.  PhotoView360 využívá renderovací grafiku Modo z The Foundry a Visualize využívá technologii Iray od společnosti NVIDIA. Iray  umožňuje mnohem lepší fotorealistický obraz a pracuje také mnohem rychleji. Renderovací grafika NVIDIA je opravdu rychlá a ve spojení s Visualize tak dostáváte opravdu mohutný nástroj. Podrobnosti o těchto vlastnostech, to už je spíše povídání pro technické specialisty, ale díky tomu můžeme o výsledcích renderingu Vitualize říci, že se jedná o fotokvalitu.

Máte- li tedy ve škole licenci SOLIDWORKS EDU, máte přístup k oběma aplikacím, ve kterých můžete vytvořit skvělé propagační materiály pro svoje marketingové aktivity v projektu 4×4 Land Rover ve školách.  

A naše odborná porota už se na ně těší.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *